Ayçekirdeğinin Faydası

Ayçekirdeği yemek çok eğlencelidir. Ayrıca ayçekirdeği oldukça da sağlıklı. Ayçekirdeğinin önemini beslenme dünyası bilmemektedir. Ucuzdur ve yılın her dönemi bulabilmek mümkündür. İnsanlar için önemli besin değerlerini bir arada bulunduran, besleyici yönü bakımından çok iyidir.

Ay çekirdeğinin faydaları

Ay çekirdeğinin faydaları

E vitamini bakımından çokça zengindir. Bu bakımdan kalp ve kalp damarlarının dostudur. Kalp hastalıkları dışında çeşitli başka hastalıklara karşıda korumaya yardımcıdır. Bedendeki serbest radikaller ile mücadele eden E vitamini, kanser, damar sertliği, kalp krizi gibi ciddi Hastalıkların gelişme sürecini azaltan kuvvetli bir antioksidan olarak görev alır.

Ayçekirdeğinden Asla Pişman Olmayacaksınız

Ayçekirdeği fitosterol de içermektedir. Bu oldukça ilginç bir durumdur aslında. Çünkü bulundurduğu fitosterol yapı bakımından kolesterole çok benzemektedir. Bu demek ki fitosteroller aslın da ince bağırsakta emilen kolesterolle yarışır. Bu şekilde daha az kolesterol emilir ve vücudun kan kolesterolü seviyesi düşer.

Çekirdek

Çekirdek

Mucizevi besin olan ayçekirdeği, magnezyum mineralde içerir. Magnezyum sinirleri ve kasları rahatlatması ile bilinir. Folat da bulunur ve DNA , RNA üretimini kolaylaştırır. Bütün bunların yanında ayçekirdeği zengin bir lif deposudur.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir