Bebeklerde Boy Kilo Oranı Nasıl Olmalı?

Gelişme döneminde olan bebeklerin gelişim süreçlerini izleyebilmek için baş ve kol çevreleri kalipper adı verilen cihaz ile ölçülebilir. Gelişim sürecinin en sağlıklı şekilde izlenebilmesi için kullanılan yöntem ise bebeğin boy ve kilo oranlarıdır.

bebek

bebek

Bebeğinizin boy ve kilo oranları doğum sonrasında 0-1 yaş sürecinde 2 ayda 1 ilerleyen 3 ve 5 yaşsürecinde ise ayda 1 defa ölçülmelidir. 2 yaşın altındaki bebeklerin boy ve kilo oranları infantometre adı verilen alet ile ölçülür. Daha büyük yaşa sahip bebeklerde ise ayakta boy ve kilo ölçümü yapılarak kaydedilebilir.

Dengeli Beslenme ve Bebek Sağlığı

Düzenli olarak ölçümleri yaptığınız takdirde bebeğin boy ve kilo oranlarını tespit edebilirsiniz. Boy ve kilo oranlarının hesaplanması ise bebeğin düzenli beslenmesinin sağlanması ve kilo oranlarının dengede tutulması için önemlidir.

bebeklerde kilo

bebeklerde kilo

Bebeğiniz normal üzerinde bir kiloya sahip ise sağlıklı beslenme programı uygulanarak uygun olan kiloya getirilmesi gereklidir. Normal ve sağlıklı bir bebeğin ortalama olarak 3200 gr ve 50 cm boyunda doğduğu bilinmektedir. İlk 6 aylık süreçte ise 600 ile 1000 gr arasında ağırlığa sahip olduğu biliniyor. Bu oranları göz önünde bulundurarak ölçümlerinizi yapabilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir