Hamilelikte Spor Nasıl Olmalı?

Her zaman spor, fit olmayı düşünen ve dış görünümüne son derece özen gösteren insanlardan mısınız?

Bu konuda sizi takıntılı olarak görenler bile var ama yine de millet ne derse desin bu alışkanlığınızdan vazgeçemiyorsanız, hamile kalınca da yaparım diye düşünüyorsanız, burada dikkat etmeniz gereken noktalar var.

Öncelikle hamilelik döneminde her spor yapılamaz. O yüzden de spor yapmaya devam etmek istiyor iseniz mutlaka kendi doktorunuza gitmelisiniz.

hamilelik yürüyüş

hamilelik yürüyüş

Düşük gibi bir olasılık varsa, çoğul gebelik durumunuz varsa da spor yapmayı 2 kere düşünmelisiniz. Sonuçta ne kendinizin, ne bebeğinizin hayatını riske atma lüksünüz yok.

Ama eğer yapacaksanız işte yapılabilecek en uygun spor türleri:

  • Yürüyüş: Ayağınıza giyeceğiniz bir yürüyüş ayakkabısı ile eşofmanlarınızla doktorunuzun belirlediği kadar yani örneğin günde 2 km, sabahları kurallarına harfiyen uyarak yürüyüş yapabilirsiniz.
  • Pilates: Son yıllarda ülkemizde Ebru Şallı’nın başını çektiği bir grup sayesinde hamilelikte pilates yapılabileceğini öğrendik. Eğer hamilelikte pilates yapmak istiyorsanız o zaman mutlaka uzman bir pilates hocası ile hamileliğe özel pilates yapabilirsiniz.
  • hamilelik pilatesi

    hamilelik pilates

  • Basit Egzersizler: Burada basit egzersiz derken, hangi egzersizin yapılacağına tamamen doktor karar vermeli ve doktor kontrolünde hamileliğin içinde bulunduğu aya göre egzersiz yapılmalı. İlk ayda yapılacak egzersiz ile son ayda yapılabilecek egzersiz aynı değil elbette ki.
  • Yüzme: Anne adayının rahat uyuması için su da yapılabilecek egzersizler öğrenilebilir ve hamilelik ilerlemedikçe yüzme sporu yapılabilir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir