Hava Temizleme Cihazı için Dikkat Edilmesi Gereken 5 Filtre Tipi ve Özellikleri

Hava temizleyicileri, oda havasını çeken, havadaki kirleri bir filtre sistemi ile çeken ve daha sonra temiz, taze hava üfleyen elektronik cihazlardır. Havadaki partikülleri gidermek için farklı filtreler kullanılan çeşitli hava temizleyicileri türleri mevcuttur. Birçok hava temizleyicisi, filtre tiplerini yüksek performans için birleştirir.

filtre

filtre

Aktif Karbon Filtreler: Bu filtreler dumanı, gazları veya kokuları temizlemek için iyidir, ancak toz veya alerjenler için çok az şey yapar. Birçok hava temizleyicisi, koku kontrolü için aktif karbon kullanırken parçacıklar için başka bir filtre kullanır. Karbon filtrelerin periyodik olarak değiştirilmesi gerekir.

HEPA filtreleri: Yüksek verimli partikül tutucu filtreler, 0,3 mikron gibi küçük parçacıkların % 99’undan fazlasını havadan temizleyebilir. Bu, toz, polen, küf sporları, çoğu bakteri ve evcil hayvan tüyleri geçemez demektir. HEPA filtreleri, alerji veya solunum sorunları olanlar için mükemmel, hava temizleyici türüdür. Kullanıma bağlı olarak birkaç ayda bir, yılda bir kez periyodik olarak değiştirilir.

Ön Filtre: Birçok hava temizleyicisi, ana filtreye ulaşmadan önce en büyük parçacıkları yakalamak için bir ön filtre kullanır. Bir ön filtre, daha pahalı ana filtrenin aşınmasını ve yıpranmasını önler; bu nedenle, onu daha az değiştirmeniz gerekir.

hava temizleme cihazı

hava temizleme cihazı

Elektrostatik: Bu filtreler, bir elektrik alanından hava akımını çekerek, yüklü bir metal plaka üzerinde parçacıkları tutan elektrik şarjı oluşturur. Bakterilere karşı etkili değildir, alerjen, toz, bazı gazlar ve koku maddelerinde iyi sonuçlar verir. Toplama plakaları periyodik olarak temizlenmelidir, ancak değiştirilmesi gereken filtre yoktur.

İyonize Filtreler: Bir iyonlaştırıcı, elektronları havaya atarak toz ve diğer parçacıkları çeker. Bununla birlikte, bazı iyonlaştırıcıların akciğerlerinizi rahatsız eden ozon yayması ve özellikle solunum yolu semptomlarına duyarlı olanlarda astıma neden olabilir. Ozon ayrıca kuş gibi küçük ev hayvanlar için tehlikelidir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir