Bilgisayarın Çocuklar Üzerindeki Olumsuz Etkileri Nelerdir

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de internet kullanımı çok yaygındır. İnternet kullanımı amacı dışında kullanıldığı insanlara ciddi oranda zarar verir. Özellikle çocuklar internet oyun oynadıkları zaman obezite ve kaygı bozuklukları gibi hastalıklara maruz kalabiliyorlar. Aileler bunun için çocuklarının internet kullanımlarını denetim altında tutmalıdır.

Öncelikli olarak yapılması gereken, aileler çocuklarının internete girişlerini bir çizelge altında tutmalıdır. Çocuklar kesinlikle kitap okuma alışkanlığından uzaklaştırılmamalıdır. Yine çocukların sosyal medya sayfalarında arkadaşları ile görüşmesi yerine yüz yüze görüşmeleri tavsiye edilmelidir. İnternette oyun oynayan çocuklar için zaman sınırlaması getirmeli ve bu zaman sınırlamasına uyması sağlanmalıdır.

Çocuklarda İnternet Kullanımına Dikkat

İnternet kullanmak için kafelere giden çocuklara kızmak ve ceza vermek yerine onları karşınıza alarak konuşmalısınız. İnternet, yaramazlık yapan veya boş zamanı fazla olan çocukların ikna olması ve bir şeylerle uğraşması konusunda bir araç değildir. Çocuklar internet kullanırken yasal olmayan veya gayri ahlaki içeriklere sahip olan programları engellemelisiniz.

Çocuklara internet kullandıkları zaman bilgi veren ve eğitici zaman geçirmelerini sağlayan internet adreslerine yönlendirilmesi sağlanmalıdır. İnterneti uzun süre kullanan çocuklar uzun zaman bilgisayar başında zaman geçirdikleri için hareket kabiliyetlerinde sorun yaşandığı gibi kilo alma durumları da normalden iki kat fazla olur. Uzun zaman bilgisayar başında durmak çocukların okul hayatını da etkiler. Derslerine karşı olan ilgisini yitirdiği gibi sınavlarda da başarısız olmasına neden olur. Çocuklar çevresinde yaşanan olaylara karşı da duyarsız olur.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir