Avrupa’ya Vahşi Yaşamı Geri Getiren Bölgeler

Vahşi yaşam metropol insanları için değer verilen, ama mümkün olduğunca uzakta olması istenilen ortam diyebiliriz. Bugün ağzını modernlikle açan birçok plaza insanı vahşi yaşamın kendi ortamlarından uzakta devam etmesini dilerken, uzaktan uzağa bir tilkiye, ayıya ya da kurt yavrusuna olan hayranlığını bile getiriyor. Bu tabi ki oldukça samimiyetsiz kalan bir hayranlık.

Vahşi Bölge

Kurduğumuz şehirlerle onların yaşam alanlarını yıllardır ellerinden alırken, kendilerine verdiğimiz küçücük yaşam şansıyla gurur duyar gibiyiz. Hafta sonları birkaç günlüğüne şehirden kaçarak ulaştığımız ‘köy’ümüzde temiz havayı soluyup şükrederek belki de içimizi rahatlatmaya çalışıyoruz. Bizlerde durum böyleyken Avrupa’da vahşi yaşamı geri getiren bölgeler de yok değil.

Vahşi Yaşam Yeniden Şehirlerde!

Vahşi Yaşam

Vahşi Yaşam

Kendi yaşam alanlarımızı oluştururken doğanın asıl sahiplerinin, vahşi hayvanların yaşam alanlarını ellerinden aldık. Şimdi birçoğumuzun onları unutuyor olsa da, Avrupa’da vahşi yaşam yeniden şehre iniyor. Londra’da evlerin bahçelerinde mutlu tilkiler görmek mümkün ya da Frankfurt’ta bahçenize yabani tavşanların misafir olduğunu görebilirsiniz. Zürih’de geyiklere ve kurtlara duyulan saygı sizi de şaşırtabilir. Ülkemizde de sivil toplum örgütleri vahşi yaşamı koruma altına almak için çaba sarf ediyor. Bu ülke topraklarında da vahşi hayvanların yaşamına saygı duyulan günleri görmek dileğiyle.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir