Bütçe Planı Nasıl Yapılır? 

Gerek var olan borçların ödenmesi gerekse ev geçindirme için etkili sonuçlar elde edilmek isteniyorsa, mutlaka bütçe planlaması yapılması gerekmektedir. Aksi halde ortaya çıkacak olan sonuçlar ne yazık ki kişileri maddi anlamda oldukça ciddi şekilde zorlarmış olur. Birçok kişi ise bu konuda bir şeyler yapmak ister fakat bütçe planlaması konusunda net olarak bilgi sahibi olmadıkları için de gerekli adımları doğru şekilde atamazlar.

bütçe

bütçe

Tüm Aile Haberdar Edilmeli

Bütçe planlaması ve paranın ne kadar önemli olduğu genel olarak yetişkinler tarafından bilinen bir durum. Fakat çocukların da küçük yaşlardan itibaren bu konu ile alakalı fikir sahibi olmaları büyük öneme sahip. Aldıkları harçlıkların nasıl kazanıldığı, harcanmayan fazla paranın biriktirilmesi gibi detaylar çocuklar ile paylaşılmalıdır.

Aylık Gelir Gider Belirlenmeli

Evde para kazanmakta olan kaç kişi varsa bunların aylık olarak elde ettikleri gelirler net olarak belirlenmeli ve daha sonrasında da bir ay içerisinde harcanabilecek olan tutar ortaya çıkartılmalıdır. Bunun ardından ise başta kira ve elektrik, su gibi giderler olmak üzere ihtiyaçların ne kadar olduğu belirlenmelidir. Böylece aylık gelir gider dengesi oluşturulmuş olur.

bütçe planlama

bütçe planlama

Yatırım Planları Bütçeye Göre Yapılmalı

Ev, araba gibi büyük maddi planlamalar ile alınacak olan şeylerden önce mutlaka gerekli olan ön hazırlıklar ve incelemeler yapılmalı. Eğer kredi çekilecekse çekilecek olan bu kredinin geri ödemesini nasıl yapacakları ile alakalı net olarak fikir elde etmeleri gerekmektedir. Bir miktarı peşin ödenmek istendiği zaman da buna göre birikim yapmaya başlanacaktır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir