Ahşap Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Görünüşü çok şık olduğu için pek çok ev ve iş yerinde seçilen ahşapların temizliği esnasında dikkatli olunması gerekmektedir. Çünkü temizliğe dikkat edilmediği takdirde, kir ve toz gibi nedenlerden ötürü ilk zamanlardaki kaygan ve parlak görünüm ortadan kalkacaktır. Bundan dolayı da temizliğin doğru şekilde yapılması önem taşımaktadır.

ahşap temizleme

ahşap temizleme

Ahşap Yüzeylerin Doğru Şekilde Temizlenmesi İçin

Temizlik işlemi öncesinde ahşap zemin üzerinde bulunan bütün eşyalar toplanmalıdır. Bu sayede ahşap yüzeyin temizliği etkili şekilde sağlanmış olacak ve temizlik yapılacak olan alan rahatlatılacaktır.

Mikrofiber bez kullanılarak ahşap yüzeydeki tozların dikkatlice alınması gerekmektedir. Bu aşamada bez yüzeyden kaldırılmadan silinme işlemleri yapılmalıdır. İleri geri hareketler ile yapılacak olan temizlik esnasında tozlar ahşap yüzeye zarar vermeyecektir.

ahşap temizliği

ahşap temizliği

Tozun alınmasından sonra ise artık ahşap yüzeyin genel temizliğine başlanmış olacaktır. İnsanların ahşap yüzeyleri temizlemek adına özel temizlik malzemeleri alarak kullanması, ahşabın kullanım süresinin artmasını sağlamış olacaktır. Ahşana uygun olmayacak temizlik malzemeleri, yüzeyin çizilmesine ya da parlaklığının kaybedilmesine neden olabilecektir.

Düşünülenin aksine ahşabın temizlenmesi esnasında uzak durulması gereken şeylerden bir tanesi hiç şüphesiz ki su. Çünkü su çok fazla kullanıldığı zaman ahşap blokların arasına kaçma ihtimali bulunmaktadır. Bunun sonucunda ise ahşapta şişmeler kendini gösterecektir. Bunun yerine mümkün olduğu kadar püskürtülerek uygulanabilecek olan solüsyonlar ile temizlik işlemi yapılmalıdır. Böylece ahşabın güzel görünümü uzun süreler boyunca etkili şekilde korunmuş olacaktır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir