Cilt Yağlanması Neden Olur?

Ergenlik dönemindeki kişiler yetişkinlik dönemine geçerken cilt üzerinde birtakım değişiklikler meydana gelmeye başlar. Bu değişiklikler arasında ise en fazla rastlanılan sorunlardan birisi cilt yağlanmasıdır.

yağlı cilt

yağlı cilt

Ergenlik döneminde yağ torbaları daha yoğun bir şekilde salgılandığı için ciltte gözle görülür bir yağlanma meydana gelmeye başlar. Ergenlik dönemindeki yağlanmalar genellikle erkeklerde daha fazla meydana gelir.

Beslenme Alışkanlıklarınıza Dikkat Edin

Beslenme alışkanlıklarınız cildinizin yağlanmasına yol açabilir. Özellikle aşırı tuzlu ya da aşırı şekerli gıdaları fazla tüketmek cildinizi yağlandırabilecek sebeplere neden olabilir. Cildi sık temizlemek de yağlanmaya yol açabilir. Bu sebeple cildinizi aşırı temizlemekten ve tahriş etmekten uzak durmalısınız.

yağlı ciltler

yağlı ciltler

Doğum kontrol hapı ya da sivilce tedavisi için çeşitli ilaçlar kullanıyorsanız cildiniz daha fazla yağlanabilir. Kozmetik ürünlerinin de deri gözeneklerini kapatabilme etkileri vardır. Cildin nefes almasını engelleyecek olan kozmetik ürünlerinden uzak durulmalıdır.

Belirli dönemlerde hormonların aşırı salgılanması da cilt yağlanmasına sebep olabilir. Bu tür durumlar ile karşı karşıya kalındığı zaman hormon seviyesinin dengelenmesi gereklidir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir