Çocuğunuz Sık Hastalanıyorsa Vitamin Eksikliği Olabilir!

Vitamin eksikliğinin her yaşta önemi çok büyük ancak çocuklar üzerinde yarattığı olumsuz etkiler çok daha vahim. Çocuk gelişimi, sağlıklı ve onların kaliteli yaşam bir sürmeleri açısından küçük yaşlarda meydana gelen vitamin eksiklikleri üzerine düşülmesi gereken bir konu.

çocuk sağlığı

çocuk sağlığı

Beyin gelişiminin %90’ ı 5 yaşına kadar tamamlandığı için bu yaş aralığında vücutta gerekli olan vitaminlerin gerekli miktarda bulunmaması beyin gelişimini de olumsuz yönde etkiliyor. Protein ve kalsiyum açısından zengin olan besinlerle beslenmeyen çocuklarda bağışıklık sistemi zayıflığından zeka gelişiminin olumsuz etkilenmesine kadar bir çok rahatsızlık meydana gelebiliyor.

Erken yaşlarda farkedilen vitamin eksikliklerinin önüne geçilmesi ileriki yaşlarda çocuklarınızın daha sağlıklı ve daha kaliteli bir yaşam sürmesi açısından oldukça önemli.

Çocukların Gelişimi İçin Olmazsa Olmaz Vitaminler

En geniş kapasiteli kalsiyum deposu olan süt ve süt ürünleri çocuklar için oldukça önemli. Bebeklik döneminde anne sütü ile karşılanan gerekli kalsiyum, çocukluk döneminde de devam ettirilmeli. Aksi taktirde ileriki yaşlarda Osteoporoz yani kemik erimesi rahatsızlığına yakalanma ihtimalleri yükseliyor.

vitaminler

vitaminler

Proteinde kalsiyum kadar önemli. Hücrelerin yeniden yapılanması ve onarılmasında büyük rol oynayan proteinlerin çocuk gelişimi üzerindeki etkiside oldukça büyük.

fiziksel aktiviteler

fiziksel aktiviteler

Aynı zamanda fiziksel aktivitelerinde çocuklarınızın sağlığı üzerindeki etkisi oldukça önemli. Sağlıklı beslenmenin yanında çocuklarınıza yaptıracağınız fiziksel aktivitelerde oldukça faydalı.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir