Giyilebilir Sağlık Çipleri Nedir?

Yeni bir teknoloji ürünü olacak akıllı çipler, üç boyutlu yazıcılarda basılabilecek. Giyilebilir sağlık çipleri, hastanın vücuduna kolayca yerleştirilebilecek. Çip takılan hastaların; nabız, tansiyon, şeker gibi verilerini anlık olarak kontrol edebilecek.

Giyilebilir Sağlık Çiplerinin İşlevleri

Giyilebilir Sağlık Çipleri Nedir?

Giyilebilir Sağlık Çipleri Nedir?

Bu çipler sayesinde, acil müdahale imkânı artacak. Hastaların durumu anında doktoruna iletilebilecek ve bu sayede erken müdahale şansı artacak.Aynı zamanda bu çipler, hastaların ilaç alma zamanlarında, hastalara ihtiyacı olan ilaçları enjekte edecekler.

Şu anda Xerox PARC firması ile Smart Design firmasının ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında olan çiplerin denemeleri yapıldı. Şu anda olumlu sonuçlar alınan projenin geliştirilmesine devam ediliyor. Firmanın yaptığı açıklamaya göre bu tür çipler, yara bandı formatında vücuda yerleştirilebilecek ve her ortamda, hastanın verilerini anında değerlendirebilecek. Bu sayede acil bir durum olduğunda kişiyi uyaracak ve ilgili birimlere haber verecek.

Bu teknoloji eczaneler açısından da yeni bir dönemin açılmasını sağlayacak. Bu sayede, ilaç kullanımında insan hatasından kaynaklanan ilaç kullanımları da ortadan kalkmış olacak.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir