Hamilelikte Mide Yanması Sebepleri Ve Önlemleri

Hamilelik sürecinde anne adaylarının vücudunda yaşanan değişiklikler bazı sorunlara neden olabilir. En sık karşılaşılan sıkıntıların başında mide yanması geliyor. Mide yanması sorunu yaşamayan kadınlarda bile, hamilelik sürecinde, mide yanması sorunu ile karşılaşılabiliyor.

hamilelik

hamilelik

Mide Yanmasının Sebebi Fizyolojik Değişimlerdir

Mide yanmasının ana nedeni anne adaylarının yaşadığı fizyolojik değişimden kaynaklanıyor. Annelik hormonları arasında bulunan progesteron rahimdeki düz kasların gevşemesini sağlar. Aynı anda mide kapakçığının da gevşemesine neden olur. Mide kapakçığında yaşanan bu gevşeme mide asidinin yemek borusuna ulaşıp göğüs kafesi ile geniz arasında yanma ve rahatsızlık hissi vermesine sebebiyet verir. Bu rahatsızlık hissini ortadan kaldırmak için beslenmede küçük değişiklikler ve beslenme alışkanlıkların düzenlenmesi yeterli olur çoğunlukla.

gebelik

gebelik

Bazı yiyecek ve içeceklerin mide yanmasını arttırdığı bilinmekle beraber her bünyede farklılık gösterebilir. Bu sebeple beslenme esnasında hangi yiyecek ve içeceklerin mide yanmasını arttırdığı takip edilmeli ve mümkünse bu ürünlerin kullanımı kesilmeli. Ayrıca mideyi tam doldurmadan sofradan kalkmak ve öğün sayısını arttırmak da mide yanmasını engelleyecek değişikliklerdendir. Gebelik sürecinde günde en az 10 bardak su içilmesi de hem sağlıklı gebelik süreci hem de mide yanmasının önlenmesi açısından önemlidir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir