Kolesterol Nedir?

Gündelik hayatımızı yaşarken biz farkında olmadan vücudumuz bir makinayı andırırcasına düzenli bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Yediklerimizi sindirirken ve nefes alıp vermeye devam ederken hücrelere kan pompalanmaya devam ediliyor.

kolesterol

kolesterol

Düzenli bir şekilde çalışmakta olan vücudumuz ise düzensiz yaşam tarzımız ve bazı alışkanlıklarımız yüzünden birtakım aksaklıklar yaşayabiliyor. Bu durum ise birtakım farklı rahatsızlıklar olarak karşımıza çıkabiliyor. Kolesterol vücudun doğal olarak ürettiği ve hrmonların hücre zarlarıyla birlikte yapımında kullanılan bir maddesidir. Tüketilen birtakım besinlerde kolesterol mevcuttur ve sindirim sistemi yolu ile kana karışarak kandaki kolesterol oranının yükselmesine sebep olur.

Kolesterol Bulunan Gıdalar Nelerdir?

Kırmızı et, süt ve süt ürünleri, tereyağı, balık ve hayvansal gıdaların tamamında kolesterol bulunmaktadır. Vücuda yeterli olacak kolesterol miktarının üzerine çıkıldığında ise kandaki kolesterol seviyesi artmaya başlar. Kolesterol açısından yüksek oranlara sahip olan gıdalar tüketir ve hareketsiz bir yaşam tarzı sürdürürsek kanda dolaşan kolesterol damarlar içerisinde birikir ve damarları daraltır.

et

et

Daralma ve tıkanma kalp damarları üzerinde olursa sonucu kalp krizi ve kalp yetmezliğine yol açabilir. Bu sebeple kolesterol oranlarınıza dikkat etmeniz gereklidir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir