Özgüveni Yüksek ve Saygılı Çocuk Nasıl Yetiştirilir?

Günümüzde ebeveynler eskiye göre artık daha bilinçli ve çocuk yetiştirmede daha hassaslar. Çocuklarını geleceğe hazırlarken özgüvenlerini oluşturmak ve çevresine saygılı çocuklar yetiştirmek için ellerinden geleni yapıyorlar.

Kendine Güven ve Saygı Çocuk Yetiştirmede Çok Önemlidir

Çocuğunuzu yetiştirirken özgüvenli olmasını, önce kendine sonra etrafına saygılı biri olmasını sağlamak için dikkat etmeniz gereken altın değerinde bazı kurallar vardır. Mesela çocuğunuzla konuşurken ve onu dinlerken nasıl bir tavır içinde olduğunuza dikkat etmelisiniz. Onu bir birey olarak gördüğünüzü ve ona saygı duyduğunuzu hissettirmelisiniz. Bu tutumunuz karşısında o da çevresindeki insanlara karşı saygılı olması gerektiği uyarısını bilinçaltına yerleştirecektir.

Özgüveni Yüksek ve Saygılı Çocuk Nasıl Yetiştirilir?

Özgüveni Yüksek ve Saygılı Çocuk Nasıl Yetiştirilir?

Çocuğunuzun düşüncesini çekinmeden ifade etmesine yardımcı olun ancak yanlış bildiklerini düzeltmekten de çekinmeyin. Ona bir görev verdiğinizde ya da kendi başına bir şey başarmaya çalıştığında sonucun olumlu ya da olumsuz olmasıyla ilgilenmekten çok gösterdiği çabayı göz önünde bulundurmalı ve asıl saygı duyulması gerekenin bu olduğunu ona göstermelisiniz. Yenilmenin de kabul edilmesi gereken bir gerçek olduğunu ve hayatta her şeyin iç içe olduğunu ona mümkün olduğunca gösterirseniz çocuğunuz kendine güvenli ve özsaygısı yüksek bir birey olarak büyür.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir