Sağlıklı ve Organik Yumurtalar Nereden Satın Alınır?

Organik yumurta organik ortamda yetişen, tamamen katkısız beslenen tavuğun ürettiği yumurtadır. Öncelikle bir yumurtanın organik olabilmesi için tavuğun organik bir alanda yaşaması gerekmektedir. Organik tavuk da fabrika ortamında yetişmeyen, büyümesi için aşılama yapılmayan tavuktur. Şehir hayatının kirliliğinden uzakta yaşayan bu tavuklar suyun, toprağın ve havanın maksimum temiz olduğu yerlerde yaşarlar. Özgür alanları, rahat bir yuvaları bulunur. Kendilerini özgür ve mutlu hissederler. Hızlı büyümesi ve hızlı yumurta üretimi için hiçbir müdahaleye uğramaz, kendi kendine büyür ve yumurta üretir. Tavukların beslenmesi gayet doğal olmaktadır. Zaten kendi doğal ortamında yaşadığı için besinlerini kendi seçerek beslenir. Bunun sonucunda doğal tavuk doğal yumurtayı meydana getirir. Kısaca yumurtanın organik, doğal olabilmesi için başta tavuğun organik olması gereklidir. Ve doğal ortamında yetiştirilen tavuk oldukça organik olarak organik yumurtalar üretir.

Basket of organic eggs in a rural farmers market. Filtered shot with a selective focus

Neden Organik Yumurtayı Soframıza Koymalıyız?

Günümüzde marketten satın alınan yumurtaların çoğu fabrika ortamında büyüyen tavukların meydana getirdiği yumurtalardır. Sağlıksız ve fabrika ortamında yaşayan bir tavuk ne yazık ki besin değeri yüksek yumurta üretemez. Şimdilerde soframıza gelen market tavuğu eskisinden daha yağlı bir haldedir. Normal bir tavuğun içinde bulundurduğu omega 3 fabrika ortamında yetişen tavuklar da ne yazık ki bulunmuyor. Bu durumda tavukların bir anlamının olmadığını gösteriyor. Durum böyleyken omega 3 yağ asidinden ve diğer proteinlerden yoksun gelişen tavuğun oluşturduğu yumurta da sağlıklı olmayabiliyor. Bu sebeple organik yumurtaya yönenilmesi gerekiyor. Yumurta yağ ve proteinden oldukça zengin bir besinken bütün içinde bulundurduğu besinlerden mahrum kalıyor. Bu sebeple organik yumurtaya yönelerek gerçek besin maddelerini vücudumuza alabiliriz.

Organik Yumurtayı Kimler Üretir?

Organik yumurta artık günümüzde organik besin satıcıları tarafından üretilerek piyasaya sunulmaktadır. Ancak her işte olduğu gibi bu işte de bir takım işini düzgün yapmayan insanlar bulunabilir. Bu sebeple organik sertifika aldığı bilinen yerlerden alışveriş yapılmalıdır. Organik sertifika Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen, organik besin üretimini teşvik eden bir sertifikadır. Bu sertifikanın sahipleri zaten bakanlık tarafından denetlendiği için organik üretimi olduğuna dair herhangi bir şüphe olmaz. Hayvanın kullandığı yemden aşılarına kadar denetleme halindedir. Organik besin tüketicilerinin dikkat etmesi gereken bu sertifika durumu sayesinde ülkemizde gittikçe organik besin üretimi artmaktadır. Ve en önemli besinlerden olan yumurtanın da organiği üretilerek daha sağlıklı bir şekilde piyasaya sunulmaktadır. Organik yumurta Doğal AVM tarafından en kaliteli şekilde üretilerek müşterilere sunulmaktadır. https://www.dogalavm.com/yumurta adresinden organik yumurtalara ulaşılabilir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir