Tapu Harcı Hesaplamanın Kolay Yolu

Bilindiği gibi konutlar ve iş yerleri için belirli bir oranda tapu harcı ödenmesi gerekiyor. Bu miktar yapılan son düzenleme ile binde 20 olarak belirlendi. Bu harç bedelinin ödenmesi yasalar gereği zorunlu tutuluyor. Ödenmemesi ya da satış bedelinin daha düşük gösterilmesi gibi durumlarda ise cezai yaptırımlar devreye giriyor. Bu nedenle konut ya da işyeri alım – satım işlemleri esnasında tapu harcı hesaplama işleminin de yapılmadı ve bu bedelin ödenmesi gerekiyor.

Tapu Harcı Kim Tarafından Ödenir?

Tapu harcının kim tarafından ödenmesi gerektiği de merak edilen hususlar arasında yer alıyor. Öncelikle bilinmesi gereken husus tapu harcı hesaplama işleminin hem satıcı hem de alıcı için yapıldığıdır. Yani satıcı da, alıcı da tapu harcı ödemek zorundadır. Ödenmesi gereken ücret ise eşit olarak belirleniyor. Örneğin 100 bin TL değerinde bir konut ya da işyeri satış işlemi gerçekleştirildiğinde alıcı 2 bin TL ve satısı 2 bin TL tapu harcı ödemesi yapıyor.

Konuya dair gerekli inceleme ve takip işlemleri ise Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından gerçekleştiriliyor. Eğer mevcut satış bedelinden daha düşük gösterilen bir satış bedeli söz konusu ise tapu harcı hesaplama işleminde yanlışlık yapıldığına dair inceleme Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından gerçekleştiriliyor ve gerekli işlemler tamamlanıyor. Ardından cezai yaptırım söz konusu oluyor.

Düşük Gösterilen Tapu Harcı İçin Faiz!

Şayet tapu harcının düşük gösterildiği tespit edilirse, bu durumda faiz söz konusu olabiliyor. Dolayısıyla tapu harcının düşük gösterilmesinin aslında bir kar elde etmekten ziyade zarara dönüştüğü de biliniyor. Konuya dair daha fazla bilgi almak ve aynı zamanda tapu harcını otomatik olarak hesaplayan araca ulaşmak için hemen https://gayrimenkulprojeleri.net/tapu-harci-hesaplama adresine tıklayabilirsiniz. Bu adresten kolaylıkla tapu harcı hesaplanabiliyor.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir