Adet Düzensizliği Neden Olur?

Adet insanlar arasında regl olarak da biliniyor. Kadınlarda adet kanamaları üreme alanında bir halkadır. Adetin ne olduğuna bakıldığında rahim iç dokusunun gebelik olmadığında vücuttan dışarı düzenli olarak atılmasına adet dendiği görülüyor. Uzman doktorların söylemlerine göre adet döngüsü ortalama 28 gün olarak gerçekleşiyor.

adet

adet

Kadınlarda adet düzensizlikleri meydana gelebiliyor. Bu pek çok kadının başına gelen bir durumdur. Peki adet düzensizliği neden olur? Ne gibi durumlar karşısında kadınlar adet düzensizliği ile karşı karşıya kalır? Yoğun streste olan kadınlarda adet düzensizliği sık görülür. Genel insan sağlığına da ciddi zararı olan stresin bu noktada sizi etkilediğini bilin ve olabildiğince stresten uzak durmaya çalışın.

Adet Düzensizliğini Engellemek için Neler Yapılmalı?

Doğum zamanı doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda adet düzensizliği ile karşılaşabiliyor. Doğum kontrol haplarını asla kullanmayın. Sağlığa da zararlı olan bu haplar adet düzensizliğine de zemin hazırlıyor. Ayrıca formda kalmak adına yapılan kilo verme eylemleri hızlı bir şekilde gerçekleştiği zaman yine adet düzensizliği meydana gelebiliyor.

adet düzensizliği

adet düzensizliği

Stresli zamanlarda insanların anti depresan kullandığı oluyor. Gerekli gereksiz kullanılan bu haplar da adet düzensizliğini tetikliyor. Şeker hastalığı, rahim kanseri ve akciğer kanseri de bu durumu tetikliyor. Günlük hayatta yapılan egzersizler de sizi zor duruma sokabilir. Bu yüzden kendinizi çok zorlamamanızda büyük ölçüde yarar var. Doğum dönemini iyi geçirir ve sıkıntılı ilaçlardan uzak durursanız yararınıza olacaktır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir