Alzheimer Nasıl Daha Erken Fark Edilir?

Alzheimer hastalığı demans tipi bir hastalıktır ve insanların bilişsek becerileri ile birlikte vücutlarının işlevini de etkileyebilmektedir. Ölümcül bir hastalık olarak bilinen bu hastalığın erken fark edilmesi ve teşhisinin koyulması ise hastalık ile daha kolay bir mücadele sürecini sizlere sunacaktır. Alzheimer hastalığının ilk belirtilerinden olan unutkanlık önemli bir belirtidir. Kısa süreli hafıza kayıpları ve önemli durumların anımsanmaması gibi olaylar sık sık yaşanır.

alzheimer nedenleri

alzheimer nedenleri

Birtakım talimatları takip ederken de zorluk yaşayan bu hastalığa sahip kişiler sorun çözebilme konusunda da sıkıntı yaşarlar. Alzheimer hastalarının davranışlarında da gözle görülür değişiklikler söz konusudur. Geçmiş yaşantılarında yapmadıkları davranışları bir anda yapmaya başlayabilirler.

Eşya Saklama, Mesafe Kayıpları

Alzheimer hastalığının bir diğer belirtisi ise iletişimin zor bir hale gelmesidir. Alzheimer hastalarının kelime dağarcıkları giderek azalır ve karşılarındaki insanlar ile iletişim kurmakta zorlanırlar. Doğru kelimeyi bulabilmek konusunda sıkıntı yaşayan bu hastalar çevreleriyle sosyalleşmeyi de azaltırlar. Bu durum hastaların içlerine kapanmasına yol açar. Alzheimer hastalığı aynı zamanda insanların birtakım eşyaların saklanması gibi belirtiler de gösterir.

Alzheimer tedavisi

Alzheimer tedavisi

İnsanlar eşyaların çevrelerindeki insanlar tarafından çalınacağını düşünerek eşyaları saklamaya başlar ve genellikle eşyaları sakladıkları yeri unutmaya başlarlar. Görsel imgeler konusunda da sorun yaşayan Alzheimer hastaları mesafeleri ayarlayamaz ve rotalarını daima kaybetmeye başlarlar. Ayrıca okumada güçlük gibi sorunlar da alzheimer hastalarında en sık görülen belirtilerdendir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir