Aşırı Şeker Tüketiminin Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Yanlış beslenme düzenine sahip olan ailelerde çocukların şekere ve şekerli ürünlere aşırı düşkün olması birçok sağlık probleminin meydana gelmesine sebep olabilir. Mutlu hissettiren şekerli ürünlerin aşırı tüketimi sırasında, kan şekeri yükselir. Kan şekerinin hızlı yükselişine cevap vermek isteyen vücut insülin üretmeye başlar ve kan şekeri normale döndüğü için tekrar şeker tüketme ihtiyacı doğar.

beslenme şekli

beslenme şekli

Döngü haline gelen insülin ve şeker birlikteliğinin sürekli yaşanması şeker hastalıklarına sebep olabilir. Yalnızca şeker hastalığı değil obezite, ağız ve diş sağlığının yitirilmesi ve şeker düşkünlüğünden ötürü sağlıklı besinlerden mahrum kalma sebebiyle bambaşka problemler meydana gelebilir.

Aşırı Şeker Tüketiminin Önüne Nasıl Geçilir?

Annenin hamilelik dönemindeki beslenme düzeni bebeğin damak tadı ve beslenme tercihleri konusunda belirleyici bir rol oynayacağından hamilelik döneminden itibaren şeker tüketimini kısıtlamak faydalı olur. Çok erken yaşlarda çocuğu şekerli ürünlerle tanıştırmamak önemlidir. Diğer besinler ile damak tadının geliştirilmesi sağlanmalıdır.

şekerli besinler

şekerli besinler

Sağlıklı beslenmenin, kilo alıp vermekle bir ilgisi yoktur. Zayıf çocuklarda gayet sağlıklı olabileceklerinden çocuklara kilo baskısı yapılmamalıdır. Erken yaşlarda çocuklara kazandırılan sağlıklı beslenme alışkanlığı ömür boyu onunla beraber olacak büyük bir nimettir. Marketlerin raflarında bulunan katkı maddeleriyle dolu olan birçok ürünün tüketilmesi yerine evde alternatif yöntemlerle geliştirilen yiyeceklere yönelmek hem alerjik reaksiyonların önüne geçilmesinde hem de zararlı olup olmadığı kesinleştirilememiş olan şüpheli bileşen barındıran ürünlerin tüketiminin önlenmesinde etkilidir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir