Facebook Ne Düşündüğünü Bilmek İstiyor

Facebook, doğal dilin anlaşılması, tercüme edilmesi, yorumlanması, yüz tanıması ve kullanıcı davranışıyla ilgili tahminlerde bulunmak için makine öğrenmesine dayanan projeler üzerinde çalıştığı AR için büyük yatırımlar yapıyor.

Sosyal Medya devi yakında bağlanmanın ötesine geçebilir. Donanım üzerinde çalışan şirketin gizli bir bölümünün Nisan’daki yıllık F8 Geliştirici Konferansı’nda arttırılmış gerçeklikten (AR) zihin okumasına kadar uzanan bazı büyük yenilikler ortaya koymaya hazır olduğu ileri sürülüyor.

facebook

facebook

Facebook Building 8 Ekibi ve Ultra Projeleri

Google’ın Gelişmiş Teknoloji ve Projeler grubundaki projelere öncülük eden eski Google yöneticisi Regina Dugan’ın başkanlığında BUİLDİNG 8 olarak adlandırılan gizli donanım ekibi,  sosyal ağ tarafından yürütülen bir deney laboratuarında AR’dan zihin okumasına kadar en az dört proje üzerine çalışıyor ve Nisan ayında Facebook’un geliştirici konferansında bu projeleri açıklaması bekleniyor.

Google X’in ruhu olan Building 8, yenilikçi projeler üzerinde çalışan birçok üst düzey teknoloji ekibinden oluşuyor. Ekibin mevcut projeleri, kullanıcıların sanal nesneleri bir obje olarak algılamalarına izin verebilen AR gözlüklerini içeriyor. Ayrıca bir tüketici dronu, zihin tarama cihazı ve tıbbi bir cihazdan da bahsediliyor.

sosyal medya platformu

sosyal medya platformu

Bina 8, CEO Mark Zuckerberg’in telepati için bir cihaz geliştirme konusunda daha önceki ilgisine paralel olarak beyinleri tarayabilen bir “beyin bilgisayar arayüzü” prototipi üzerinde çalışıyor. AR cihazı, potansiyel olarak birinin GPS verilerini çevre hakkındaki gerçek dünya verilerine bağlayarak potansiyel olarak yakınlardaki olaylar hakkında bilgi sağlayabilir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir