Dekorasyonda En Çok Yapılan Hatalar

Evlerin ve iş yerlerinin dekorasyonu, bu mekânlarda geçirdiğimiz vakitlerin uzunluğu sebebiyle hayli önemli. Çünkü dekorasyon sadece estetik olarak bir zevk anlayışını yansıtmaz. Aynı zamanda kullanım rahatlığı ve konforla da ilgilidir. Bu yüzden bazen sadece estetik kaygıların ön planda tutulduğu dekorasyonlar, konforsuzluğu sebebiyle mekânları verimsiz hale getirebilir.

Keza sadece konforu düşünerek dekore edilen evler ve iş yerleri de görsel olarak hayli kötü bir görüntüye sahip olabilir. Bu yüzden de hem estetik hem konfor açısından bazı tavsiyelerimiz olacak.

ev dekorasyonu

ev dekorasyonu

Dekorasyonda Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ev ve iş yerleri aynı zamanda bir yaşam alanı olduğu için, dekorasyonda hem görsel hem de konfor bakımından dikkat edilecek en önemli konulardan biri, aydınlatmadır. Doğru bir aydınlatma sizin göz sağlığınızı ve geçirdiğiniz vaktin verimine katkı sağlarken, yanlış bir aydınlatma bunun tersine sebep olabilir.

Evlerinizi ya da iş yerlerinizi aydınlatırken, gözünüze direkt olarak ışığın gelmemesine ve aydınlatmanın kör noktalarda kullanılmamasına dikkat etmelisiniz.

Küçük mekânlarda büyük mobilyalar kullanmaktan kaçınmalısınız. Küçük mekânları boğmayan, sade ve ağır olmayan mobilyaları tercih etmelisiniz.

Yine küçük mekânları tablo, biblo ve benzeri aksesuarlarla doldurmamalısınız. Bu yoğunluk, gözlerinizi yoracak ve mekânınızı olduğundan daha küçük gösterecektir.

dekorasyon

dekorasyon

Ev ve iş yerlerinizi dekore ederken, eşyaların yerleşim yeri de önemlidir. Eşyalarınızı kaloriferlerin önünü kapatacak şekilde yerleştirmemeli ve yan yana gelecek eşyaların arasındaki büyüklük-küçüklük oranına dikkat etmelisiniz. Çok büyük eşyaların yanına çok küçük eşyalar yerleştiğinde oransal olarak yanlış bir dekorasyon yapmış olursunuz.

Renk seçiminde de mekanın büyüklüğünün ve küçüklüğünün bir kriter olarak dikkate alınması gerekli. Küçük mekânlarda birbirine zıt renklerin yoğun olarak kullanılmaması gerekir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir