Az Kitabının Konusu

Ülkemizde çok büyük bir okuyucu kitlesi bulunmayan, fakat belli bir kitleyi her zaman elinde bulunduran Hakan Günday’ın baş döndürücü kitaplarından biri olan ‘’Az’’ aslında iki kelime ile çok şeyi ifade eden bir kitap. Bunu ise, ancak kitabı okuyarak anlamak mümkün. Hikâye, bir tarikat şeyhinin oğluyla zorla evlendirilen henüz 11 yaşındaki Derda’dan yola çıkıyor. Konu ilk etapta oldukça tanıdık bir dramatikliğe sahip olsa da sayfalar ilerledikçe, başkarakterlerin yaşamı farklı ve ilgi çekici biçimlerde şekilleniyor.

Az ile Çok Şey Anlatılıyor

Kemik konusu küçük yaşta evlendirilen Derda ile gaspçı bir adamın oğlu olan Derda’nın bir mezarlıkta çocukken tanışıp, bundan çok uzun yıllar sonra tekrar farklı bir şekilde karşılaşmalarından oluşuyor. Sırasıyla iki Derda’nın bu yıllar içerisinde neler yaşadıkları, geldikleri noktalar, bazen yaşadıkları mutlu edici bazen ise tüyler ürpertici gelişmeler ise, kitabın en bağlayıcı noktaları oluyor.

az kitabı

az kitabı

Kitabın önemli özelliklerinden biri de sürekli olarak usta yazar Oğuz Atay’a ve unutulmaz kitabı Tutunamayanlar’a atıfta bulunulması. Hatta öyle ki hiç Oğuz Atay ile tanışmamış bir okuyucunun bile, bu kitaptan sonra bir koşu kitapçıya gidip bir adet Tutunamayanlar alası geliyor.

az kitabının konusu

az kitabının konusu

Sonuç olarak ‘’Az’’ kitabı çarpıcı, insanı sarsan, duygulandıran, yer yer düşündüren ve tüm zorluklara rağmen hayatın bir şekilde devam ettiğinin mesajını veren unutulmaz bir yapıt.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir