Bacaklarda Morarma

Bazı zamanlar hiçbir sebep olmaksızın çoğunlukla bacaklarda olmak üzere, vücudun birçok bölgesinde morarmalar tespit edilir. Bu durumun sık yaşanması isei kişinin paniğe kapılmasına sebep olur. Özellikle bacaklarda morarma, genelde önemsiz sebeplerden dolayı meydana geldiği gibi, aynı zamanda ciddi bir sağlık probleminin de habercisi olabilir. Dolayısıyla bu tür morarmaların görülmesi durumunda, doktor kontrolüne gidilmeli ve herhangi bir hastalık riskine karşı önlem alınmalıdır.

bacak

bacak

Bacaklardaki Morarmaların Sebepleri

Morarmalar, genellikle küçük kazalar veya aktiviteler sonucunda ortaya çıkar. Çünkü yorucu eylemler, kişinin kan damarlarının hasar almasına sebp olur ve bu da morarmayı tetikler.

Bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar da morarma ve çürüme gibi yan etkilere sebep olabilir. Bunun dışında güneş ışığına fazla maruz kalma durumunda, kan damarları zarar görür. Bu durum özellikle yaşlılarda görülür. Yaşlıların bu kadar çabuk etkilenme sebebi ise, doku bağlarının zamanla zayflamasından kaynaklanır.

bacakta morarma

bacakta morarma

Vitamin eksikliği de bacaklardaki morarmaların en sık görülen sebepleri arasındadır.  Özellikle B12, C, K ve folik asit gibi vitaminlerin eksik olması durumunda, kan damarları eski gücünü kaybeder ve bu durumun sonucu olarak morarmalar meydana gelir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir