Sürücüsüz Arabalar Çözüm mü?

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketleri ve ünlü otomobil firmaları kendi kendini süren araçlar üzerinde çalışmalarına devam ediyorlar. Özel bir yazılıma sahip olan bu araçlara yapılan aslında onlara oto pilot özelliği kazandırmak. Böylece araçlar otomatik olarak şerit değiştirebilir, hızını ayarlayabilir ve gerektiğinde fren yapabilir hale geliyorlar. Ama gene de tavsiye edilen direksiyonu bırakmamak.

araba

araba

Park Yeri Bile Arıyor

Oto pilota alınan araçlar uygun park yerini kendisi tespit edebilme özelliğine de sahipler. Kendi kendilerine paralel park etme işini üstleniyorlar. Araç henüz trafik ışıklarının rengini tanıyarak durup kalkamıyor. Bu yüzden oto pilotun sadece rahat koşullarda kullanılması tavsiye ediliyor. Yani bu araçlar sıfırdan yüz kilometreye 2.8 saniyede çıkabiliyorlar ama gene de insan gözünün algılaması onlarda yok. Konuyla ilgili konuşulan sorunlardan biri de sürüş sırasında sorumluluğun kime ait olacağı.

sürücüsüz arabalar

sürücüsüz arabalar

Bir kaza anında kendi kendini süren aracı üreten şirketle sürücü koltuğunda oturan kişinin sorumluluk derecelerinin yasal bir çerçeveye oturtulması gerekiyor. Yani direksiyonda kim var sorusu çözülmüş değil. Bütün bunlar teknolojinin insanın yerine geçmesini hızlandırıyor ve bilim kurgu filmlerinde görülenler büyük bir hızla gerçek oluyor. Sonuçta insanların ve makinelerin savaştığı bilim kurgu senaryoları ise şu anda hatırlanmak istenmiyor.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir