Bahar Alerjisi Olanların Uygulaması Gereken Doğal Çözümler

Havaların ısınmasıyla beraber bahar mevsiminde ortaya çıkan polenler, alerjik tepkimelere yol açabiliyor. Bahar alerjisi de havadaki polenlere karşı vücudun histamin maddesindeki artışa bağlı olarak ortaya çıkarttığı bir durum olarak adlandırılabilir.

Gerekli önlemleri almadığınız taktirde astım, bronşit gibi rahatsızlıklara dönüşebilen bahar alerjilerinin doğal çözümlerine göz atmalısınız.

alerji

alerji

Doğal Yollarla Alerjiden Kurtulmak Mümkün

Bahar alerjisini ister hafif ya da zor atlatın, ilaç alımının yanında da evde uygulayacağınız birkaç yöntem ile şiddetini azaltabilirsiniz. Genellikle bahar alerjisinden dert yananların en büyük sorunu ise yemek yeme alışkanlıklarıdır. Bal, bahar alerjisini azaltan bir etkiye sahiptir. Sinüslerinizin açılmasını istiyorsanız da biber, hardal ve taze sarımsak gibi baharatlarla kısa süreli olarak alerjinizi bastırabilirsiniz.

Yeşil çay ve nane çayı da boğazınızın temizlenmesinde etkili olacaktır. Evinizde bulunan toz ve polen tutan halı gibi ürünleri kaldırmakla da başlayabilirsiniz. Her gün alacağınız sıcak duş da özellikle saçlarınız ve teninize yapışan polenlerden kurtulmanıza yarayacaktır.

bahar alerjisi

bahar alerjisi

Polenlerin yoğun olduğu dönemlerde klimanızın filtresini sık sık temizleyebilirsiniz. Genellikle eski gazete ve dergiler çok fazla toz tutar. Bu yüzden onlardan bir an önce kurtulmaya bakın.

Evinizde evcil hayvanınız varsa, yatak odanızdan uzak tutmaya ve haftalık olarak evin dışarısında tüylerinin temizlenmesine dikkat edin. Solunum yollarını tahriş edici özelliği olan sigara sebebiyle, sigara içilen ortamlardan uzak durmaya da özen gösterin.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir