Bayramda Kırmızı Et Tüketimine Dikkat

Kurban bayramına sayılı günler kala uzmanlar özellikle kırmızı et tüketimi ile ilgili olarak uyarılarda bulunuyorlar. Sadece kırmızı et değil aynı zamanda bu dönemde sakatat tüketiminde de artış görülüyor. Son derece yağlı yemeklerin tercih edilmesi bu dönemde sağlık problemlerini de peşi sıra getiriyor. Sağlıklı bir bayram geçirmek ve bu dönem sonrasında herhangi bir sıkıntı yaşamamak için ise beslenme düzenine dikkat ederek buna göre beslenmeye yer verilmesi oldukça önemli.

Kırmızı Et ve Sebze

Kırmızı et tüketiminde haşlama ve ızgaraya yer açılmasını öneren uzmanlar aynı zamanda fırın seçimine de yer verilmesini öneriyorlar. Yağlı ağır yemeklerden ziyade bu tarz içeriklerin tercih edilmesinin yanı sıra tüketimde de belli bir oranın korunması gerektiğinin altını çiziyorlar.

Kırmızı et tüketimi sonrasında bedensel olarak fayda elde edebilmek için ise koyu yeşil renge sahip olan sebzeler ile tüketimin yapılması da öneriliyor. Ayrıca uzmanlar yeşil sebzeler ile tüketilmesini önerirken pilav ve makarnaların ise kırmızı et ile beraber tüketilmemesi gerektiğine de işaret ediyorlar.

Et En Az Bir Gece Bekletilmeli

Uzmanlar kurban bayramında etin hemen pişirilmemesi gerektiğine işaret ederek en az bir gece buzdolabında dinlendirilerek sonrasında tüketimin yapılması gerektiğine de vurgu yapıyorlar.

Sakatat Tüketimine Dikkat

Sakatat tüketiminin yoğunlaştığı kurban bayramında kalp ve kolesterol rahatsızlığı olanların özellikle dikkat etmeleri de öneriliyor.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir