Cilt Kuruluğu Nedir?

Hangi cilt tipine sahip olursanız olun cilt kuruluğu yaşayabilirsiniz. Yaşa ve cilt tipine bakmaksızın yaşanan bu durum genellikle kış aylarında görülür. Cildin nem seviyesinde azalma sebebi ile görülen kuruluk durumunda gerginlik ve sertlik yaşanır. Ciltte matlaşma ve canlılığını yitirme durumu ile de karşılaşabilirsiniz.

kuru cilt

kuru cilt

Cildinizin ilk sinyali vermesinin ardından önlem alınmaz ise çatlama ve pul pul dökülmeler ile yaşanabilir. Genelde yüz ve ellerde sık rastlanan cilt kuruluğunun önüne geçilmediğinde ise ciltte önemli sıkıntılara yol açabiliyor.

Cilt Kuruluğunda Ne Yapılmalı?

Cildinizde gerilme ve cilt yapınızda sertleşme ile karşılaştığınızda sabah ve akşamları cildiniz için en uygun olan nemlendiriciyi kullanmanız önerilir. Günlük hayatta da yanınızda nemlendirici bulunması kuruluğu hissettiğinizde kullanmanız için faydalı olacaktır. Bunun yanı sıra cilt kuruluğuna yakalanamamak ya da yakalanmanız durumunda kısa sürede geçmesi için de ılık duş almanız tavsiye edilir. Kuruluğun oluşması ve artmaması için sıcak duştan uzak durmanız önemlidir.

cilt kurulukları

cilt kurulukları

Duşunuzu mümkün olduğu kadar kısa tutmanız nem seviyenizin daha da azalmasına engel olacaktır. Duş sonrasında ise tüm vücudunuza nemlendirici uygulamanız önerilir. Cilt kuruluğu için yapabileceğiniz bir diğer tedavi ise beslenme ile ilgilidir. Bol su tüketmek nem seviyenizde artışı yaşatacaktır. Bunun yanı sıra C vitamini yönünden zengin olan mandalina, portakal, greyfurt gibi meyvelerin yanı sıra sebzelere de yer açmanız cildinizin canlanmasına ve mat durumunun geçmesine destek olacaktır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir