Hemoroid Neden Olur?

Hemoroid hastalığı toplum arasında “mayasıl” olarak da bilinir. Anüs bölgesindeki damarların aşırı yüksek seviyedeki basıncından dolayı genişlemesi ve dışarıya doğru çıkması hastalığına hemoroid adı verilir. Vücut dışına doğru çıkmaya başlayan damarlar zaman içerisinde insanlarda kaşıntı hissine ve ağrıya yol açabilir. Hemoroid olmuş bölgenin tahriş olması da bazı zamanlarda kanamaların görülmesine sebep olabilir.

basur

basur

Basur adı ile de bilinmekte olan hemoroidin farklı sebepleri vardır. Kabızlık ile ilgili hastalıklar, uzun süre boyunca kabızlık yaşıyorlarsa hemoroid rahatsızlığından da şikayetçi olmaya başlayabilirler. Ayrıca lifli gıdaların az tüketilmesi ve sıvı tüketiminin az olması da hemoroid oluşturabilir.

Hemoroidin ortaya çıkma sebepleri arasındaki bir diğer sebep aşırı kilo problemidir. Aşırı kilolu olan bir kişiyseniz anüse yakın olan damarlar üzerinde daha fazla basınç meydana gelebilir. Hamile olan kadınların da zaman zaman hemoroid hastalığına yakalandıkları biliniyor.

İshal Hemoroid Hastalığına Yol Açar mı?

Hamile kadınlarda hemoroid oluşmasının sebebi pelvik damarlarının üstündeki basıncın artmasına bağlıdır.

hemoroid

hemoroid

İshalin sık sık yaşanması da hemoroid oluşumuna sebep olabilir. İshal olunduğu zaman anüs bölgesi tahriş olduğu için uzun süreli ishal rahatsızlıklarında hemoroid ortaya çıkabilir. Hemoroid hastalığının teşhis edilebilmesi için rektal muayene yapılması gereklidir.

Hastalığın tedavi sürecinde tüketilen gıdalara dikkat edilmesi gerekiyor. Ayrıca gün içerisinde bol bol su tüketilmesi de tedaviyi destekleyici bir önem taşıyor. Günde 1-2 litre kadar su içilmesi hemoroid hastalarına tavsiye ediliyor.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir