Çocuk Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Çocukların eğitilmesi sürecinde en sık tavsiye edilen yöntem ceza – ödül sistemlerinin uygulanmasıdır. Bu sistem içerisinde inatçı çocukların sürekli ceza almaları, keyfine yani ödüllerine düşkün çocukların ise sürekli ödül alma ihtimalleri bulunur. Yöntemin çocuğun karakterine göre belirlenmesi gerekir. üstüne üstlük çocuklarda cezalandırılmak, sevgisizlik, güvensizlik, kabullenilmeme korkusu oluşturma riski vardır.

çocuk büyütmek

çocuk büyütmek

Ödüllendirmede ise çocuk sadece ödülü düşünerek aceleci ve dikkatsiz olabilir ya da okuma yapmak gibi eylemlerde anlamaya çalışmak yerine yalnızca görevini tamamlamaya odaklanabilir. Çocuk eğitimde arada bir dile gelen ve sıkça unutulan en önemli yöntem ise örnek olmaktır.

Kötü Alışkanlıklardan Uzak Durmak, İyi Alışkanlıklar Edinmek

Çocuklar yemek yeme alışkanlıklarından tutun da yürüme, oturma alışkanlıklarına dek ebeveynlerini taklit ederler. Ona örnek olmak için kitap okumak, televizyona ve telefona düşkün olmamak gibi iyi alışkanlıkların altını çizmek, sigara, argo kelime kullanımı gibi kötü alışkanlıkların da olabildiğinde üstünü örtmek gerekir.

çocuk eğitimi

çocuk eğitimi

Çocuğun sorumluluklarını bilmesi isteniyorsa onun yanından ayrılmak zorunda kalındığında sizin belli görevlerinizin olduğunu ve yerine getirmek zorunda olduğunuzu anlatın. Elbette ona oyuncakların toplanması gibi gereksiz görünen eylemleri sorumluluk ile bağdaştırmak gerekir ancak sizin de benzer bir tutum içerisinde olduğunuzu görmek onda daha fazla etkili olur. Dürüst olması isteniyorsa ona karşı dürüst ve samimi olunmalıdır. Bu gibi örnekler çoğaltılabilir. Çocukları hataları ile yargılamamak ama hatalarını da görmezden gelmemek gerekir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir