Colours Of Benetton

İtalya’da, bir tır şöförünün oğlu olarak doğdu. Ablasının ördüğü renkli kazakları satarak iş hayatına başladı. Adı Luciano’ydu. Soyadı ise Benetton. Dev bir moda imparatorluğu kurmuştu. Benetton’un Renkleri markasını herkes tanırdı. Hepimizin Benetton renkli bir kazağı vardır. Ama onu esas dünyaya tanıtan yaptığı sosyal içerikli reklamlar oldu. Bu reklamlar onun bilançosuna kar olarak geri dönmüyordu ama bütün dünyada öylesine ses getiriyordu ki reklam amacına ulaşmış oluyordu.

SS – Sosyal Sorumluluk

Sosyal sorumluluk kapsamındaki bu reklamlar Benetton’un iletişim ve araştırma merkezi olan Fabrica tarafından yaratılıyordu. Fabrica’nın başında başka bir İtalyan, ünlü moda fotoğrafçısı Oliviero Toscani vardı. Onun çektiği fotoğraflar birer sanat eseriydi.

benetton renkleri

benetton renkleri

Bütün dünyada ses getiren projeleri arasında  beyaz anne ve siyah annenin sarı ırktan bir bebekle görüldüğü fotoğraf barış temalıydı. Üç tane kalbin anatomik fotoğrafı ise ayrı bir değerdeydi. Bütün kalpler aynıydı ama üzerlerine siyah, beyaz, sarı yazılmıştı. Irkçılığa karşı bir kampanyaydı.

benetton renkleri

benetton renkleri

Zifte batmış çaresiz ördek çevre sorunlarına dikkat çekiyordu.  Geçen yıl yaptığı Nefret Etme kampanyasında ise dünyanın önemli politik liderleri öpüşüyorlardı. Gelen tepkiler üzerine fotoğrafların  çoğu geri çekildi ama Benetton gene amacına ulaşmıştı.

benetton renkleri

benetton renkleri

Benetton’un rengarenk şemsiyelerle yaptığı reklam geçmişe özlemdi. Dökülmüş yaprakların olduğu fotoğraf ise sarıdan başlayıp neredeyse doğanın bütün renklerini kapsıyordu.  O yeşilli sarılı yapraklardan sonra çevreye duyarlı gençler renkli kazaklarını daha çok severek giydiler.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir