Meyveleri Kışa Saklama Yolları

Yaz sebzelerini kuruttunuz, salça yaptınız, tarhana olarak yoğurdunuz, dondurdunuz. Meyveleri kışa saklamanın en lezzetli yöntemi ise reçel yapmak. Temel reçel yapma yöntemi ile hangi meyveyi isterseniz ondan reçel yapabilirsiniz.

Meyveleri Saklama

Olgunlaşmamış, beresi, çürüğü olmayan meyveleri seçin. Temel prensip bir kilo meyveye bir kilo şeker kullanmaktır. Yıkayıp çekirdeklerini çıkardığınız meyveleri tencereye koyup üstüne şekeri dökün. Tencerenin ağzını tülbentle örtüp bir gece bekletin. Sabah bu şekilde ocağa alıp kaynatın. Tahta kaşık kullanın ve meyvelerin ezilmemesi için çok karıştırmayın.

meyveleri dondurucuda saklama

meyveleri dondurucuda saklama

Bu esnada oluşan köpüğü de kevgirle sürekli toplayın. Kıvama gelip gelmediğini anlamak için birkaç damlasını tabağa damlatın, damla yayılmayıp yavaşça akıyorsa kıvam tutmuş demektir. Yarım limonun suyunu ekleyip ateşi kapatın. Kapaklarını bile kaynattığınız ve sonra da kuruttuğunuz kavanozlara reçeli sıcakken doldurun. Kapağı sıkıca kapatın ve ters çevirerek soğumaya bırakın. Vişnelerden çok güzel reçel olduğu gibi likör de yapabilirsiniz. Yıkadığınız bir kilo olgun vişneyi sap ve çekirdekleri ile beraber bir kilo toz şeker, 15 karanfil, beş çubuk tarçınla birlikte büyük bir cam kavanoza yerleştirin.

meyveleri saklama

meyveleri saklama

Kavanozun kapağını kapatıp güneş gören bir yerde iki ay  bekletin. Bir litre votka ve bir litre su ekleyip karıştırın. 10 gün daha beklettikten sonra misafirlerinize bile  ikram edebileceğiniz güzel bir içeceği tüketmeye başlayabilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir