Depresyon Nedir?

İleri derecede melankolik ve keder durumu olarak adlandırılır. Bu durum, kişinin normal yaşantısını olumsuz yönde etkiler. Hatta gelecek planlarını bozacak kadar ciddi bir durum oluşmasına neden olur. Depresyon, kişinin sosyal ilişkilerinde de bozulmaya yol açar.

Birçok türü olan bu hastalığın, yalnızca moral bozukluğu ya da üzgün olma durumu olması halinde normal depresyon denilen bir türüdür.

çocuklarda depresyon

çocuklarda depresyon

Daha ileri safhalarda seyreden türü ise klinik depresyon olarak adlandırılır. Bu hastalığa yakalanan kişilerde; kendisini yorgun hissetme, kederli, sinirli ve tembel olma durumu gözlemlenir.

Depresyonun Günlük Yaşama Etkileri

Sosyal ve mesleki anlamda kişilerin hayatını olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır. Depresif kişiler, aile hayatlarında bir düzene sahip değillerdir. Aile içinde, sürekli bir huzursuzluk hâkimdir. Depresyon geçiren kişiler, intihara kadar sürüklenen bir yaşamın içerisindedirler. Bu yüzden, topluma olan zararları da oldukça yüksek oranlardadır.

depresyon

depresyon

Depresyon yüzünden, intihar eden kişilerin %15’i ölürler. Bu oran yüksek bir değer olduğundan dolayı, çevresinde bu durumda olan kişilerin, yakınları tarafından yardım görmesi gerekir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir