En Sağlıklı Doğum Yöntemi Hangisidir?

Geçmişten günümüze kadar her kadın tarafından en çok merak edilen soruların başında en sağlıklı doğum yönteminin ne olduğudur. Kimileri sezaryen kimileri ise normal doğumun en sağlıklı ve kolay doğum yöntemi olduğunu savunsa da bu yanlış bir yargıdır. Uzmanlara göre en doğru doğum yöntemi bebeğin ve annenin en az hasar gördüğü yöntemdir.

sancı

sancı

Anne ve bebek sağlığı göz önünde bulundurularak hamilelik süreci boyunca gelişen unsurlara göre uzman doktor tarafından doğum yöntemine karar verilir. Sezaryen doğumun gerektiği bazı durumlarda anne adayları gereksiz yere normal doğum yönteminde diretirler fakat bu kesinlikle sağlıklı değildir. Normal doğuma uygun olmayan bir gebelikte bu yöntemde ısrarcı olunması bebeğin doğum sırasında pek çok travma yaşamasına ve kalıcı sorunlar ile dünyaya gelmesine neden olur.

normal doğum

normal doğum

Hangi Durumlarda Sezaryen Tercih Edilir?

Pek çok gebelikte normal doğum tercih edilmez. Bu durumların başında bebeğin normal şartlardan daha iri olması ya da ters bir biçimde yatmış olması gelir. Anne adaylarında çok sık rastlanan bir durum olmasa da Pelvik darlığının görüldüğü zamanlarda sezaryen doğum tercih edilir.

 

sezaryan doğum

sezaryan doğum

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir