Evlenene, Ev Alana Devlet Desteği

Yeni açıklanan 10. Kalkınma Planı Dönüşüm programına göre devlet ev alana ve yeni evlenecek olan kişilere destek vereceği belli oldu. Artık ülke halkının eskiye oranla tasarruf konusunda oldukça zayıfladığını fark eden devlet bu konuya el atarak halkı teşvik edici kolaylıklar sağlayacak.

devlet desteği

devlet desteği

Tasarrufu Teşvik Edici Önlemler

Kalkınma Planı hakkında ilk olarak vergi konusunda getirilen değişimden söz edebiliriz. Eğer yeni evlenecekseniz, ilk kez ev alacaksanız veya çocuğunuz okutmak için para birikimi sürecinde iseniz devlet bu birikimlerinizden kesilen vergi oranını azaltacak. Buna ek olarak yeni işe girecek kişilere otomatik olarak Bireysel Emeklilik Sigortası yaptırılacak. Ayrıca bono veya hisse senediniz varsa bunları en az 2 sene elinizde tutarsanız yeni pakete göre yine vergi avantajlarından yararlanabilirsiniz.

ev almak

ev almak

Fakat ikinci ev alana devlet desteği maalesef yok. Konut kredisi ile 2. ev alacaklar Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu ve Banka ve Sigorta Muameleleri vergisi muafiyetinden yararlanamayacak. Yeni açıklanan plana göre getirilecek bu teşvikler ülke ekonomisini olumlu yönde etkileyecek gibi görünüyor.

konut kredisi

konut kredisi

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir