Yaralara Bakmak

Hepimizin başından ufak tefek kazalar geçiyor. Ne kadar dikkatli olsak da hayatımız boyunca böyle durumlarla karşı karşıya kalıyoruz. Böyle durumlarla karşılaşıyoruz ama karşılaştığımızda neler yapacağımızı çok azımız biliyor. Bizlerde bu konuyla ilgili sizlere ufak ip uçları vereceğiz.

Yaraları Tedavi Etmek

Yaraları Tedavi Etmek

Dikkat Etmemiz Gereken Noktalar

Bazı yaralanmalarda ufak tefek kanlar akabilir. Kanın akması aslında bir bakıma iyidir fazla olmadıkça. Yaraların temizlenmesine yardım ettiğinden az seviyede kandan zarar gelmez. Kanayan yerler kendiliğinden de durabilir ancak basınç uygularsanız kanın durması daha hızlı olacaktır. Tabi yaraların küçük olduğu durumlar için geçerli bu durum.

Bir yerimizi kestiğimizde ilk olarak soğuk suyla yara bölgesini temizlememiz gerekiyor. Eğer yara içerisinde parçalar kalmışsa alkolle temizlenmiş cımbız ya da benzeri bir şey kullanarak parçaları çıkartabilirsiniz. Sonrasında yaranın etrafını sabun, bez ve temiz bir suyla yıkayabilirsiniz.

Yaralara Bakmak

Yaralara Bakmak

Yaralarda kullanılan antibiyotik merhemler bu bölgelerin nemli kalmasını sağlayarak aynı zamanda enfeksiyon riskini de azaltır. Bu nedenle merhem kullanmak faydanıza olacaktır. Ancak bazı kişilerde bu merhemler ters etki oluşturabiliyor. Kullandığınız bölgede kızarıklık oluşursa merhemi daha kullanmayınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir