Gebelikte Uzak Durulması Gereken Besinler

Annelik oldukça kutsal ve özveri gerektiren bir yolculuktur. Bu yolculuğun ilk basamağı olan gebelik döneminde anne adaylarını ve bebeği olumsuz etkileyebilecek bazı besinler bulunur. Özellikle gebelik döneminde bu besinlerden uzak durulması tavsiye ediliyor.

beslenme

beslenme

Önerilmeyen Besinler Nelerdir?

Önerilmeyen besinlerin arasında yenilmesi şiddetle tavsiye edilen etler geliyor. Et tüketimi sadece pişmiş olarak olmalıdır. Az pişmiş ya da çiğ etlerden parazit ve bakteri bulaşma olasılığı oldukça fazladır. Bu duruma uyulmaması ve bu bakterilerin bulaşması sonucunda düşük, erken doğum, ölü doğum, sinir sistemi ve göz de rahatsızlıklar oluşabilir. Ayrıca çiğ olarak tüketilip tuz yönünden de zengin olan sosis, salam gibi besilerden de bu dönemde uzak durulması gerekir.

Bunun yanı sıra çiğ deniz ürünleri de aynı oranda tüketilmemesi gereken besinler arasındadır. Ayrıca pastörize edilmemiş süt, çiğ yumurta da tüketilmemesi gerekenlerdir.

gebelikte beslenme

gebelikte beslenme

Kafein erken doğum ve düşük riskini artırdığı için az oranda tüketilmesi zarar vermezken fazla tüketimi olumsuz sonuç yaratabilir.

Hamilelikte bolca tüketilmesi önerilen bir diğer besin salatalar ise çok iyi yıkanmalı ve o şekilde tüketilip tuz kullanılmaması gerekir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir