Gıdalarda Bulunan Katkı Maddeleri

Üretilen gıdaların içinde neler olduğunu kestirmek artık pek mümkün olmuyor. Eskiden kişiler gıdalarını kendileri üretirdi, bu şekilde içinde herhangi bir yabancı madde olmazdı.

katkı maddeli besinler

katkı maddeli besinler

Gıdaların nasıl üretildiği aslında tam olarak ortadaydı. Gıdalara geçmişte katkı maddesi için tuz ve sirke konulurdu.

Katkı Maddelerinin İçeriği

Günümüzde artan nüfustan ötürü yani ihtiyacın hızlıca armasından dolayı ve üretilen besin ürünlerinin daha uzun ömürlü olması adına yeni üretim yöntemleri bulunur. Bununla birlikte yeni yöntemler ile üretilen bu gıdalar katkı maddelerinin kullanılmasını zorunlu tutmaya başladı. Gıda katkı maddeleri, olmazsa eğer; ekmek oldukça kısa bir zamanda hemen küflenir, tuz kümeleşir ve dondurma buz kristallerine ayrışırdı.

katkı maddesi

katkı maddesi

Gıda sanayisinin hızla gelişmesi, geçimini ziraat yoluyla kazananların sayısının oldukça aza inmesi, çalışan bayan sayısının hızla artması, beslenme alışkanlıklarında oluşan köklü değişiklikler, yemek hazırlamaya ayrılan zamanın

kısıtlı olması, yarı mamul veya mamul besinlerin üretilmesine, bütün bu saydığımız maddeler ise katkı maddelerinin kullanım konusunda mecbur kalınmasına neden olur. Gıda katkı maddeleri tek başına gıda gibi tüketilemezler. Tek başlarına besleyici değerleri de bulunmaz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir