Hamilelikte Psikolojik Durum

Anne olmak birçok kadının en büyük hayallerinden bir tanesidir. Hamilelik birçok şeyi değiştirir. Bu değişiklikler bazen fiziksel anlamda manevi anlamda gerçekleşebilir. Hamilelikten sonra artık birçok şey eskisi gibi olmaz. Çünkü artık sizden bir parça dünyaya gelecek.

gebelik

gebelik

Hamile bayanlar dönemin verdiği hassasiyetten kaynaklı olarak psikolojik olarak çökebilir. Bu dönemde yaşanan belki de en büyük değişiklik de psikolojik durumdur.

 Hamile İken Kendini Kötü Hissedenlere Öneriler

Anne adayları aşırı hassas, alıngan, stresli, karamsar ve ani üzüntü ve ağlama tepkileri veren ve stresli bir ruh haline girerler. Tabi bu belirtiler kişiden kişiye değişiklik gösteren göreceli durumdur.

Hamile bayanların %80 ‘inde görülen bu hassasiyet ileri boyutlarda ise ve psikolojinizi olumsuz etkiliyorsa mutlaka uzman bir psikologtan yardım almanızı tavsiye ederiz. Zaten bu durumlar hamilelik sonunda biter ama bu 9 aylık süreci daha normal yaşamak için doktor kontrolünde olmalısınız.

hamilelik

hamilelik

 Ekstra olarak eğer isterseniz kendiniz için sakinleştiren bitki çaylarından içebilirsiniz. Hatta bazen bebeğinizle konuşmak size iyi gelebilir. Yine  ılık banyo ve temiz hava alma, sakin yürüyüşler önerilebilir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir