Hamilelikte Sporun Önemi

Hamilelik döneminde kegel egzersizi ile hem kendinize yarar sağlarsınız hem de bebeğin gelişimine katkıda bulunursunuz. Kegel egzersizi vajinal kaslarını güçlendirdiği gibi normal doğum yapmak isteyenlerin doğum sürecini de kolaylaştırır. İdrar kaçırma, hemoroit gibi problemlerin de üstünden gelen spor ile birçok hastalığı da önlersiniz.

Hamilelikte Yapılacak Sporlar

Hamilelik sürecinde spor yaparken kendinizi asla zorlamayın. Yüzme, yoga ya da fitness ile hamilelik sürecini rahat şekilde atlatabilirsiniz. Gebelikte yürüyüş yaparken spor ayakkabınızı özel olarak seçmelisiniz. Düz yürüyüşlerde özellikle ayağınızı yormayan ürün kullanmalı ve ayak tabanınızı yormayan modelleri tercih edin.

Hamilelikte Yoganın Önemi

Yoga bedeni rahatlattığı gibi ruhu da arındırır. Özellikle gebelik durumunda yoga önerilir. Hamile yogası olarak da geçen bu egzersizler ile bebek doğumunu zahmetsiz şekilde atlatabilirsiniz. Nefes alma teknikleri özellikle yogada daha iyi şekilde öğrenilir. Kilo fazla almaz ve doğumda da kolay şekilde kilonuzu verirsiniz.

Hamilelikte spor yapmak çocuk gelişimi için önemlidir. Kendinizi yormamalısınız. Kayak, ata binme, hareketli danslar ya da benzeri egzersizlerden ise uzak durun. Bazı egzersizler bedeni yorar ve bebeğin gelişimini etkiler. Bebeğinize ve kendinize zarar vermemek adına tüm spor dallarını iyi şekilde inceleyin. Hamilelik süresince önemli olan basit yürüyüşler ve bebeğin rahat etmesi için nefes alıp verme egzersizleridir. Kendinizi ve bebeğinizin sağlığını düşünüyorsanız düzenli şekilde hafif egzersizlerden yararlanmalısınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir