Hipertansiyon Nedir? Sebepleri Nelerdir?

Diğer bir adı ile yüksek tansiyon olarak bilinen hipertansiyon kan dolaşımı için gerekli olan basıncın çok fazla olmasıdır. Günümüz hastalıklarından biri haline gelen hipertansiyon tedavi edilmediği takdirde birçok hastalığa neden olabiliyor. Bunlardan bazıları olarak böbrek yetmezliği, körlük, kalp yetmezliği ve damarlarda daralma gibi hastalıklar örnek gösterilebilir.

yüksek tansiyon

yüksek tansiyon

Nedenleri olarak özellikle genetiksel olabileceği gibi aşırı kilo, sigara ve alkol kullanımı neden olabilir. Ek olarak aşırı streste yüksek tansiyon hastalığın doğmasına sebebiyet verebilir.

Yaşlandıkça bu hastalığın çıkma olasılığı artabileceği gibi vücuttaki tuz oranının fazla olması, hormon seviyelerinin farklı olması ve böbrek ya da sinir sisteminde olabilecek bozukluklar da sebep olabiliyor.

Belirtileri Nelerdir?

Yüksek tansiyon kendisini belli etmeyebilir. Bu yüzden sağlık taraması gibi test sonuçlarında kendisini gösterebilir. En bilinen belirtileri ise sıklıkla baş dönmesi, boyunda zonklayan bir ağrı, kusma ve görmede bulanıklaşma gibi sorunlarla belli edebilir. Bunların yanı sıra burun kanaması ve kulak çınlaması da olabilir.

yüksek tansiyon sebepleri

yüksek tansiyon sebepleri

Önlem İçin!

Bu hastalığın önlemi için öncelik olarak düzenli spor yapın. Yemeklere olabildiğince az tuz ekleyin ve yağlı yiyeceklerden kaçının.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir