Öfkenizi Kontrol Edin!

Öfke bazı durumlarda ortaya çıkması oldukça normal ve insanın doğal yapısında var olan oldukça sağlıklı duygulardan biridir. Ancak bazı durumlarda kontrolden çıkarak hem kendinize hem de etrafınızdakilere büyük zararlar verebilir. Bu da sizin yaşam kalitenizi ve çevrenizle olan olumlu ilişkilerinizi bozabilir.

Öfke anlık durumlara olduğu gibi, geçmişte yaşanan ağır ve birey de iz bırakmış olaylar kaynaklı da ortaya çıkabiliyor. Birine ya da bir duruma olabilen öfke bazen ortaya kişinin aslında kendine olan kızgınlığından dolayı da bazen bir maskeyle dışa vurabiliyor.

Nefes Alın!

Öfkenizi Kontrol Edin!

Öfkenizi Kontrol Edin!

Nefes almak insanın hem fizyolojik hem de psikolojik sağlığı açısından oldukça önemli bir olay. Öfke kontrolünde en önemli ve en faydalı yöntemlerden biri diyafram nefesi almak. Diyafram nefesi vücudumuz için gerekli olan ve en sağlıklı nefes tekniğidir. Derin bir soluk alarak nefesinizi karın boşluğunuza doğru bırakın. Bunu yaparken “gevşe ve sakinleş” gibi olumlu kelimeleri sürekli tekrarlayın. Sizi mutlu eden bir anı ya da bir resmi gözünüzün önüne getirin. Ne kadar çabuk sakinleştiğinize siz bile inanamayacaksınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir