Renklerin Anlamları

Renklerin bize ne anlattığı konusunda birçok araştırma yapılmış. Ve bütün renkler hakkında söylenen genel ifadeler mevcut. En çok kullanılan renklerin ne anlama geldiğine birlikte bakmak ister misiniz?

renkler

renkler

Renkler Bize Ne İfade Ediyor?

  • İlk olarak KIRMIZI ile başlayalım. Herkesin de bildiği üzere; kırmızı çok canlı bir renktir ve insanları heyecanlandıran ve onlara enerji veren bir özelliği vardır. Zaten sıcaklık, aşk, heyecan ve gücü temsil eder. Bu nedenle de kırmızı seven insanların; enerjik, heyecanlı ve güçlü kişiler olduğu söylenir.
  • YEŞİL; doğayı temsil eden sakinleştirici ve rahatlatıcı bir renktir. Bu nedenle sinirli kişilere yeşilliğin bol olduğu alanlarda yürüyüş yapması tavsiye edilir. Yeşili seven kişilerin kendilerine ve çevrelerindeki insanlara değer verdikleri ve insanları teselli etme özellikleri olduğu bir gerçektir.
  • Tutkunun ve zarafetin rengi olan MOR, birçok kişi tarafından vazgeçilmez bir renktir. Mor tercih edenler, genelde sanatsal yönleri ağır basan kişilerdir.
  • MAVİ, aslında huzuru ve güveni simgeler bizlere. Mavi seven kişiler, başkalarına huzur vermeye çalışan, hoşgörülü, sabırlı, kendinden çok başkalarını düşünen ve anlayışlı kişilerdir.
renklerin anlamları

renklerin anlamları

  • SARI renginde açık tonlar olumsuz şeyler hissettirirken, az daha koyu toyu tonları sıcaklık hissettirir. Sarıyı seven kişiler bilmediği bir çevreye bile hemen ayak uydurabilen, sosyal, değişikliklerden hoşlanan kişilerdir. Hırslı kişilik özellikleriyle de dikkat çekerler.
  • Yeri gelince ciddi görünüm veren, yeri gelince de sadakati temsil eden SİYAH rengi ise; özgüveni yüksek olan kişiler tercih eder. Soğuk ve sert bir renk gibi görünse de; aslında sadakati, güveni ve asil bir duruşu simgeleyebilir.
  • BEYAZ ise saflık ve temizliğin göstergesidir. Beyaz sevenler genellikle masum, temiz ve saf kalpli kişilerdir.

En çok tercih edilen renklerin anlamları böyle… Siz de artık insanlara nasıl bir mesaj vermek istiyorsanız, ona uygun renkler tercih edebilirsiniz 🙂

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir