Çocuklarınız İçin Yapabileceğiniz En İyi 7 Şey

Bir çocuğu dünyaya getirmek sıradan bir olgunun çok daha ötesindedir. O yüzden de mutlaka çocuk yetiştirirken bazı konulara önem vermek gerekir.

Çocuk yetiştirirken daha doğrusu bir çocuk doğduğunda artık kişinin ben deme önceliği yoktur. Her şeyden habersiz bir çocuk dünyaya getirdiğinizde elbette tüm önceliğiniz o çocuk olmalıdır ve hiçbir çocuk rastgele büyümeyi hak etmez.Anne babalar her anlamda kendini yetiştirmeli ve çocuk yetiştirirken aşağıdaki konulara özen göstermelidir:

çocuk ve ebeveyn

çocuk ve ebeveyn

1: İyi Bir Eğitim: Maddi durumunuz ne olursa olsun ona iyi bir eğitim verirseniz, diğerleri de kendiliğinden gelecektir.

2: Kendi Ayakları Üzerinde Durabilme Yetisi: Her dem özgür, şartlar ne olursa olsun yıkılmadan ayakta kalabilecek biçimde onurlu bir yaşamı öğretin.

3: Birey Olabilme Özelliği: Çocuğunuzun size bir borcu yok. Sizin gibi olmak zorunda hiç değil. Onun kimlikli bir kişi olmasının yollarını açın.

4: Sevgi: Uzmanların da dediği ve önerdiği gibi hiçbir çocuk sevmekten şımarmaz. Doğduğu andan itibaren çocuklarınızı sevin. Öpün, koklayın, bu çocuklarınızın özgüvenlerinin temelini oluşturacaktır.

eğitim

eğitim

5: Para Kontrolü: Çocuğunuza para verirken ne çok az, ne de çok fazla verin. Mutlaka kendi gereksinimleri doğrultusunda verin ki onu nasıl kullanacağını öğrensin, ileride para sorunu yaşamasın be ayağını yorganına göre uzatsın

6: Temel Bilgiler: Her zaman birileri yanında olamaz o yüzden çocuğunuz evin içinde temel bilgileri öğrenmeli. Örneğin basit yemekleri yapmak, çivi çakmak, lambaları değiştirmek gibi

7: Adalet Duygusu: Ünlü yazar Victor Hugo o meşhur sözünde “İyi olmak kolaydır zor olan adil olmaktır” der. Bu nedenle siz zor olanı seçin çocuklarına adalet duygusunu kendi aleyhlerine bile olsa öğretin. Bu onların her zaman objektif düşünmesini ve ilkel benlikle hareket etmesini önleyecektir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir