Klima Yerine Geçen Bileklik Olabilir mi?

Sıcak veya soğuk ihtiyacı için klimasız yapamayanlardansanız, bu haber sizi mutlu edecek. Bir grup teknik uzman, kapalı bir ortamı terk ettikten sonra bile kişilerin bireyselleştirilmiş konforundan keyif almalarını sağlayan yeni bir cihaz üzerinde çalışıyor. Bu teknolojinin hepsi bileğe takılan bir bileklikte minimalize ediliyor.

Wristify

Wristify

Bilek Kliması Wristify Nasıl Çalışıyor?

Wristify adı verilen cihaz, sıcaklık algılarını değiştirerek kullanıcılara termal konfor sunmayı amaçlayan bir bileklik şeklinde tasarlanıyor. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü MIT öğrencilerinin, malzeme-bilim tasarımı yarışmasında birincilik ödülü aldığı giyilebilir teknoloji vücudun bir bölümünün soğutulması veya ısıtılmasının, kullanıcının rahat bir sıcaklık algılamasını değiştirebileceği fikrine dayanıyor.

Wristify prototipi bir erkek saatine benziyor. Bakır alaşımlarından oluşan ve ısı dağıtarak cihazın sıcaklığını düşüren termoelektrik ısı emici olarak adlandırılan kare şeklindeki bileşen parçalar içeriyor. Bir bilek bandıyla takılan aygıt, ayrıca vücut ve hava sıcaklıklarını ölçen termometreleri ve nabız yoğunluğunu ve süresini kontrol etmek için otomatik bir işletim sistemi içeriyor.

Wristify nedir

Wristify nedir

Teknoloji, kullanıcının sıcaklığı algılamasını değiştirmek için tasarlandığından, Wristify kullanıcıyı sıcaklığı manüel olarak ayarlamanıza gerek olmuyor.

Klima yerine geçebilen bileklik, evdeki klimanın miadının dolduğu veya ofisinizdeki kabin sıcaklığının üzerinde kalması anlamına mı gelecek? Muhtemelen hayır, ama sizi farklı ortamlarda daha rahat yapabilir. Enerji faturalarını da azaltabilir. Bunlardan birini bileğinize takmak için sabırsızlanıyorsanız, kötü haberi verelim; ürün henüz piyasada mevcut değil,  ek finansman arayışında olan geliştiriciler yakında yaklaşık 50 $ fiyatla piyasada olacağını ön görüyor.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir