Sağlıklı Zayıflamanın Yolu Akdeniz Diyeti

Akdeniz insanlarının sağlıklı, zayıf ve uzun ömürlü olmalarının sebebinin beslenme şekilleri olduğu anlaşıldı. Uzun yıllar süren araştırmalar sonucunda sebze ve meyve ağırlıklı olan Akdeniz mutfağı kanser riskini %22 oranında azaltıyor, kalp hastalığı oranını düşürüyor ve kaliteli bir yaşam sunuyor. Aynı zamanda kilo vermeye de yardımcı.

Hayvansal yağlar yerine zeytinyağı ağırlıklı olması Akdeniz diyetinin en belirgin ve en önemli özelliği. Hayvansal yağların yerine zeytinyağı kullanımı hem kalp hastalıkları için hem de kilo problemi için faydalı. Akdeniz diyetinin diğer özelliği ise kırmızı etin az, sebze ve baklagillerin çok olması. Zeytinyağlı yiyeceklerin ağırlıkta olduğu bu diyette et ürünleri de tamamen yok değil. Özellikte balığın tercih edildiği Akdeniz diyetinde az olmak koşuluyla kırmızı et tüketmek de mümkün.

Akdeniz Diyeti Nelere Faydalı

Araştırmalara göre Akdeniz diyeti kalp hastalıkları, kanser, obezite, diyabet ve alzheimer riskini azaltıyor. Aynı zamanda cildin erken yaşlanmasına da engel oluyor. Düşük kalorili ve hayvansal yağ içermediğinden dolayı kilo kontrolü için de oldukça faydalı. Akdeniz mutfağı ağırlıklı beslenen kişilerde kalori hesabı yapmadan da kilo vermek mümkün görülüyor.

Akdeniz Diyeti Faydaları

Akdeniz Diyeti Faydaları

 

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir