Şanlıurfa Ziyaretinde Görülmesi Gereken Yerler

Güneydoğu’nun bereketli ve dualı toprakları olarak ifade edilen Şanlıurfa yerli ve yabancı birçok turistin akına uğrayan bir şehirdir. Zengin mutfağa misafir perver insanı ile bir başka güzelliklere sahip olan Şanlıurfa ziyaretinde gezmeniz ve önünde fotoğraf çektirmeniz gereken kültürel yerler vardır. Ziyaret edilmesi gereken ilk yer, Hazreti İbrahim’in doğduğu mağaradır.

Hz İbrahimın doğduğu mağara

Hz İbrahimın doğduğu mağara

Şanlıurfa’nın en çok turist çeken yeri olan türbe günümüze kadar halen ihtişamını korumuştur. Ziyaret edilmesi gereken ikinci yer ise balıklıgöl’dür. Şanlıurfa’nın merkezinde bulunan göl, Hazreti İbrahim’in ateşe atıldığında düştüğü yer olarak bilinir. Göl içerisinde ise kutsal balıklar vardır. Güneydoğu’nun incisi olan Şanlıurfa ziyaretinde görülmesi gereken yerlerden birisi de Mevlid- Halil Camii’dir.

Balıklı Göl ve Halfeti

Tarihsel açıdan çok eski geçmişe sahip cami muhakkak ziyaret edilmelidir. Şanlıurfa gezisinde ziyaret etmeniz gereken 4. Yer Hazreti Eyyüb’un sabır makamı olmuştur. Çok farklı duygu ve düşünceler içerisinde olacağınız bu yer huzurun ve mutluluğun yer aldığı adrestir. Şanlıurfa gezisinde görülmesi gereken yerlerden birisi elbette ki Harran evleridir. Harran evleri yıllardır yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekanı olmuştur.

Şanlıurfa harran evleri

Şanlıurfa harran evleri

Şanlıurfa ziyareti için en az kendinize 5 gün zaman ayırmalısınız. Öyle ki görülmesi gereken diğer yerler ise göbekli tepe, Şuayb şehri, Halfeti, Dünyanı ilk üniversitesi, Harran kalesi, Bazda mağaraları, Şeyh Yahya Hayat El Harrani Türbesi ve Selahaddin Eyyübi Cami ziyaret edilmesi gereken yerlerden birisidir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir