Tavşan Kulağı Saksı Çiçeği Bakımı

Tavşan kulağı olarak halk arasında bilenen siklamen saksı çiçeği muhteşem güzelliğe sahip olan çiçekleri ile sonbahar kış aylarında size huzuru ve pozitif enerjiyi sunacak olan bitkidir. Farklı çiçek renk tercihleri arasından kırmızı, beyaz, pembe, mor gibi seçimlerden dilediğinizi tercih ederek satın alabilirsiniz.

Bakımı oldukça kolay olan siklamen saksı çiçeğini aynı zamanda sevdiklerinize de armağan etmeniz mümkün. Balkonda ya da iç mekânda bakıma uygun olan siklamen çiçeği mutlaka güneşten etkilenmek ister. Fakat bu isteği çok fazla değildi. Aşırı sulamak kök çürümesine sebep olabilir. Özellikle yağışlı olan havalarda balkonunuzda bulunan çiçeği koruma altına almanız önerilir. Yağışın sürekli saksı içine dolması sonrasından köklere zarar verebilir.

Tavşan kulağı ya da siklamen olarak bilinen saksı çiçeğinin çeşitleri de bulunuyor. Çok yıllık olan türlerinin yanı sıra tek yıllık olan türleri de bulunuyor. Çok yıllık olan bitkinin türleri yumrularını çoğaltır. Yumruların gelişim göstermesi ile beraber farklı küçük saksılara ürünleri alarak çoğaltmaya yer açabilirsiniz.

Tavşan Kulağı Saksı Değişimi

Siklamen ya da Tavşan kulağı olarak anılmakta olan bitkinin saksı değişiminde bir büyük tercihe yer açmanız önerilir. İlk yıl yeni verdiği yumruları alarak bitkiyi çoğaltabilirsiniz. Diğer yıl ise yeni saksıya alarak bitki bakımına devam etmeniz mümkün. Saksı değişimlerini iki yılda bir gelişime göre yer açabilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir