Titanyum Göğüs Kafesi Hayat Kurtarıyor

Teknoloji tıp biliminde kullanıldığında daha çok hayat kurtarma özelliğine sahip oluyor. Tıptaki teknolojik yeniliklerden bir tanesi de titanyum göğüs kafesi. İspanyol doktorlar tarafından ilk nakli yapılan, titanyum madeninden üretilen göğüs kafesi, kanser hastası olan bir kişinin hayatını kurtardı.

titanyum göğüs kafesi

titanyum göğüs kafesi

3D yazıcılar ile yapılan göğüs kafesi, kanser tümörü göğüs kafesine kadar yayılan bir hastanın hayatını kurtardı. Daha önce, 3D yazıcılar ile otomobil yapıldığı haberleri gelmişti. 3D yazıcıların birçok alanda kullanıldığı biliniyor. Bir dönem oldukça popüler olan 3D yazıcılar, bu haber ile birlikte bir kez daha hafızalarda yer alamaya başladı.

Titanyum Göğüs Kafesinin Üretilme Aşamaları

Merkezi Avustralya’da bulunan Anatomics adlı bir teknoloji firması tarafından geliştirilen, titanyum alaşımlı göğüs kafesi, uzun uğraşlar sonucunda elde edildi. İlk olarak kanser olan hastanın tomografilerinden yararlanıldı. Daha sonra bu hastanın göğüs kafesi kalıbı çıkarıldı.

titanyum göğüs kafesi modeli

titanyum göğüs kafesi modeli

Titanyum tozunun elektron ışınları ile eritilmesi ile üretilen bu ürün, CSIRO adı verilen 3D yazıcısı ile tamamı çıkarıldı.  Önümüzdeki günlerde, diğer hastalıklar içinde bu yazıcının kullanılacağı söyleniyor.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir