Ağız Bakımı Nasıl Yapılır

İnsanlar yaşamlarının her döneminde sağlıklarına dikkat etmelidir. Sağlıklı yaşamdan ağız bakım sağlığı da çok önemlidir. Öyle ki bakımsız ağız sağlığı ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Ağız sağlığını yapmayan insanların dişlerinde ciddi sorunlar görülür. Diş çürüğü ve öncesinde oluşan ağız kokusu ciddi sağlık problemidir. Ağız sağlığında diş fırçalamak çok önemlidir. Diş fırçalamak alelade bir konu değildir.

Diş fırçalarken dişinize uygun fırça seçimi yapmanız gerekir. Diş fırçalarında orta sertlikte küçük diş fırçaları seçilmelidir. Fırçanın uç kısmının küçük olanını tercih etmek dişin arka kısmını temizlenmesini sağlar. Günümüzde birçok insan günlük olarak dişlerini fırçalamakta ancak diş sağlığı problemini yaşamaya devam etmektedir.

ağız bakımı

ağız bakımı

Ağız Bakımında Diş Fırçalamanın Önemi

Bunun nedeni yanlış diş bakımıdır. Diş fırçalamasıyla ilgili bilinen yanlışların ilk başında fırçalama öncesi dış fırçasının ıslatıldığıdır. Oysa ki fırçalama işleminde fırça kesinlikle su ile ıslatılmamalıdır. Macun az şekilde sıkılmalı ve fırça dairesel şekilde sürülmelidir. Bu şekilde yapılacak fırçalama işlemi dişin hem ön hem de arka kısmının temizlenmesini sağlar. Ağır bakımında sadece diş fırçalamak yetmez.

Alacağınız diş ipi ile dişleriniz arasında kalan yemek artıklarını alabilirsiniz. Diş sağlığında temizlenmesi gereken noktalardan birisi de dil kısmı olmuştur. Dil bakteri toplayabilen nokta olduğu için buranın yemek artığından arındırılması gerekir. Bazı insanlar dişlerini parlatmak ve beyazlatmak için doğal olduğu düşüncesi ile karbonat kullanırlar, ancak bu diş minesine zarar verdiği için önerilmez.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir