Yaz İshalinden Nasıl Korunulur?

Yaz aylarında yediklerimize ve içtiklerimize fazla dikkat etmiyoruz maalesef. Yanlış yiyecek probleminin de en büyük sonucu ishaldir. İshal insanların en sıkıntı çektiği hastalıkların başında geliyor. Belki çok uzun süreli bir hastalık değil ama herhalde en utanç verici hastalıktır. Nerde ne zaman sıkıntı çıkaracağı belli olmuyor. Bu yüzden önlem alın.

Dikkat Edin

Yaz İshalinden Nasıl Korunulur?

Yaz İshalinden Nasıl Korunulur?

Korunmak için bilinçli tüketici kavramına uymanız gerekiyor. Alışverişte gıda alırken özellikle soğuk ortamlarda bekletilmesi gereken ürünlere dikkat edin. Sebze ve meyvelerin son durumlarını iyice inceleyin. Canlı olması gerek. Aynı zamanda çürükte olmaması gerekiyor. Çünkü bunlar sizi ishale itecek bazı durumlardır.

Aldığınız sebze ve meyveleri iyice yıkmalısınız. Yıkama işlemi önemlidir. İyice mikroplardan arındığından emin olana kadar yıkayın. Yemeklerinizi dışarıda bırakmayın. Tüm yemekleriniz buzdolabında güvende olsun. İçme suyunuzun da hijyenik ve klorlanmış su olduğuna dikkat edin. Bu hususlara önem verirseniz yaz ishali size uzak düşecektir. Ama eğer dikkat etmezseniz yazın geri kalanında ishalle uğraşırsınız. Bunlara kesinlikle dikkat edin.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir